نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
  1. Top | #1

شماره عضویت
    110
    عنوان کاربر
    کاندید مدیریت
    میانگین پست در روز
    0.02
    33 تشکر در 23 پست

صحبت های کاظم قلم جی در جلسه برترها 24 مرداد 93

در طی هفته گذشته جشن تجلیل از رتبه های برتر تهران را داشتیم و دیروز هم تجلیل از رتبه های تک رقمی برگزار شد.

تعدادی از این والدین به همراه فرزندانشان در تمامی جلسات برترها همراه بودند و نتیجه مطلوبی هم گرفتند.

در سال های گذشته، از کلان شهرها رتبه های تک رقمی زیادی نداشتیم ولی خوشبختانه امسال این روند تغییر کرد. تهران و به ویژه اصفهان رتبه های مطلوبی داشتند. گیلانی ها هم بسیار نتایج خوبی کسب کردند. خراسان جنوبی هم امسال مانند سال های گذشته بسیار خوب عمل کردند. از طرفی از خرم آباد هم 2 رتبه تک رقمی 3 و 4 را داشتیم. بیشترین تعداد رتبه های زیر 1000 از یزد هستند (310 نفر) و می دانید که مردم یزد به سخت کوشی معروف هستند.

زحمت و تلاش نقش اصلی در موفقیت رتبه های برتر دارد. به طور مثال، یکی از رتبه های برتر 93 بیان می کرد که برخی از دوستان من بیشتر از من تلاش می کردند ولی من نتیجه بهتری گرفتم زیرا علاوه بر سخت کوشی، برنامه مشخصی داشتم. هم چنین نقش والدین در موفقیت دانش آموزان تعیین کننده است. مثلا یکی از والدین بیان می کرد که من شنونده خوبی برای فرزندم بودم.

حضور شما در این جلسات یک معنی دارد و آن همراهی با برنامه راهبردی کانون است. کانون یک برنامه است، یک تفکر است این را فقط به آزمون تقلیل ندهید. کانون فراتر از آزمون است و باید برنامه و روش درس خواندن شما هم درست باشد. فکر کنید و سعی کنید که بهترین خودتان باشید.

جلسه قبل گفتم محیط، عامل اول است و در محیط، اول والدین و بعد دوستان تاثیرگذار هستند، امسال سه دوست را از اصفهان داشتیم که رتبه های متوالی 4 و 5 و 6 کسب کردند. از کاشمر رتبه های 7 و 9 با هم دوست بودند و از خرم آباد هم دو دوست که در یک مدرسه درس می خواندند رتبه های 3 و 4 را کسب کرده بودند. در نتیجه نقش دوستان بسیار مهم است.

و اما امروز راجع به دفتر برنامه ریزی و کتاب خودآموزی و کتاب زرد عمومی صحبت خواهم کرد که این سه به عنوان کارت ورود به جلسه شما تلقی می شوند.

این سوال همیشگی را داریم که زیاد درس بخوانم (یعنی سخت کوشی) یا خوب درس بخوانم؟

خوشبختانه امسال حتی یک نفر هم از دانش آموزان رتبه تک رقمی نگفتند که ما چون باهوش بودیم کم می خواندم همه سخت کوشی را فضیلت می دانستند و زیاد تلاش کرده بودند.

من به تمام شما هشدار می دهم که آشفتگی و سردرگمی آفت درس خواندن شما است. برعکس کسانی که تصمیم های مشخصی دارند و طبق برنامه راهبردی پیش می روند موفق تر هستند. از بین زیاد و با کیفیت خواندن، اول باید زیاد بخوانید بعد با کیفیت بخوانید. یا به بیانی دیگر ابتدا کارها را انجام دهید سپس به فکر خوب انجام دادن آن باشید.

نکته دیگر این است که"سخت ترین کار، درست انجام دادن کاری است که همه می توانند آن را انجام دهند" و نباید کارها را دست کم گرفت.

عکس های رتبه های 1 سال های گذشته که در جشن نخبگان حضور داشتند نمایش داده شد. این افراد بعد از رتبه 1 شدن باز هم به دلیل این که می خواستند به دیگران کمک کنند به کانون آمدند و در جشن تجلیل از نخبگان 93 نیز حضور داشتند. کاظم قلم چی یک نکته راجع به هر کدام از این برترها بیان کردند:

زینب پیمانی رتبه 1 سال 84، بیان می کرد که او بسیار نصیحت پذیر است و به نظرات دیگران اهمیت می دهد.

والدین غراله شجاع طلب رتبه 1 سال 87 از رشت، بیان می کردند که بعد از آزمون به همراه دخترشان آزمون را ارزیابی می کردند. والدین خصوصا پدر ها، نقش تعیین کننده ای در موفقیت دانش آموزان دارند.

مادر شهرام رحیمی بیان می کردند که شب ها تا ساعت 2 شب فرزندش را در درس خواندن همراهی می کرد و بعد از خوابیدن پسرش برق را خاموش می کرد.

رستگار رحمانی اولین کسی است که از منطقه 3 (پاوه و جوانرود) رتبه 1 کشوری در تجربی و منحصرا زبان را کسب کرده بود. او در رشته های هنر و انسانی رتبه های دو رقمی کسب کرده بود در حالی که سه سال قبل از آن در رشته ریاضی رتبه 10 کسب کرده بود. مادر او حتی در انتخاب کتاب های درسی هم به او کمک می کرد.

اشکان اسماعیلی هم با مادرش آمده بود و مادر ایشان همیشه با ایشان همراه هستند و مادر ایشان کتاب های او را انتخاب می کنند. همان طور که قبلا بیان شد اولیا نقش تعیین کننده ای در موفقیت برترها دارند.

محمد استاد محمدی از کاشان بیان می کرد که وقتی تابستان تمام شد در تک تک درس ها می دانسته که باید چگونه درس ها را بخواند.

پویا براهیم باستانی رتبه 1 تجربی 92 هم که از ویژگی های او این است که بسیار متواضع است.

و اما چگونه مشاور انتخاب کنیم؟ پشتیبان های کانون کافی هستند اما اگر خواستید مشاور انتخاب کنید ملاک های شما این ها باشند:

v عیار علمی خود مشاور فارغ التحصیل چیست؟ کسی که خودش درست درس نخواند نمی تواند به دیگران کمک بکند.

v باید خودش دانش آموز کانون بوده باشد و آموزه های کانون را بداند. آیا آموزه های کانون را باور دارد؟ چون نباید سبب آشفتگی شود. آیا منطق برنامه راهبردی را می داند؟

برای ترازهای بالای 8000 ما خودمان پشتیبان ویژه انتخاب می کنیم.

یکی از سوالاتی که از رتبه های تک رقمی می پرسیدم این بود که آیا آزمون های جامع و نوروز را شرکت کردید؟ زیرا گاهی از اوقات به دانش آموزان گفته می شود که در آ‍زمون های جامع شرکت نکنید زیرا ممکن است رتبه شما خوب نشود و روحیه خودتان را از دست بدهید در صورتی که یکی از رتبه های برتر 93 می گفت اگر آزمون جامع آخر را بد نمی دادم موفق نمی شدم چون در یک هفته آخر توانستم درست فکر کنم و شرایطم را بهبود ببخشم.

روز اول جشن، از والدین تقدیر کردیم. اصفهانی ها و مازندرانی ها زیاد بودند. و دانش آموزانی داشتیم که از دبستان و راهنمایی به کانون آمده بودند. شما هم اگر خواهر برادر کوچک دارید از سال های پایین به کانون بیاورید.

رتبه های زیر 1000 نابینایان هم در جشن بودند. این افراد شرایط آزمون دادن بسیار سختی دارند زیرا باید منشی برای آن ها پاسخبرگ را پر کند.

52 نفر از رتبه های برتر بیش از دو سال کانونی بودند.

جالب است بدانید که این برترها غالبا در سایت هم فعال بودند.

پدر امیر نوری پور رتبه 2 کنکور 93خودش هم رتبه تک رقمی داشته است. و آقای میعاد لقایی رتبه 1 کنکور 93 از منطقه 2در رشته ریاضی، پدر کاملا پیگیری داشت و به برنامه راهبردی کاملا مسلط بود. نقش والدین برای این افراد بسیار موثر بود.

در جشن نخبگان دو چهره ماندگار دکتر پروفسور جبه دار مارالانی و دکتر منصور نیک خواه بهرامی هم حضور داشتند.

اصل اول برنامه راهبردی این است که پشت سر برنامه مدرسه است. اگر برنامه مدرسه و راهبردی با هم فرق داشت باید برنامه مدرسه را دنبال کنید. در غیر این صورت دانش آموز آشفته خواهد شد. دانش آموز باید یک مسیر را برود و یک برنامه ای باشد.

مهمترین دلیل برای این که ثابت کنیم که برنامه کانون بعد از مدرسه است این است که به برنامه راهبردی نگاه کنید. در اول مهر با مدرسه شروع می کنیم و کمی هم پشت سر مدرسه می رویم. قبل از نیمسال اول برنامه آزمون ها به پایان نمی رسد و بعد از امتحان های نیمسال اول نیمی از کتاب را آزمون می گیریم.

از رتبه های برتر تقلید نکنید. دانش آموزان برتر به دیگران روش خودشان را تحمیل نکنند.

رتبه های برتر:

v کارهای خوب زیادی را انجام داده اند خصوصا اول این که بسیار زحمت کشیده اند.

v کارهای خوبی هم انجام می دهند که فقط مخصوص خودشان خوب است و ممکن است برای دیگران مناسب نباشد.

v برخی از کارهای آن ها هم اشتباه است.

از همه می توانید یاد بگیرید ولی از برتر ها بیشتر می توانید یاد بگیرید ولی حتما شرایط خودتان در نظر بگیرید.

دفتر برنامه ریزی:

شما برای نوشتن دفتر برنامه ریزی یک یا دو دقیقه زمان می گذارید و بهتر است که آخر شب ننویسید بلکه هر زمان که درسی را خواندید بلافاصله بنویسید.

شما امسال حق دارید که تنبلی کنید ولی زیاد طول نکشد طبیعی است که گاهی هم ناامید می شوید ولی سریع به حالت عادی یرگردید.

مقیاس زمانی در دفتر برنامه ریزی کانون یک هفته است دانش آموزانی که اهل تفکر هستند برنامه هفته اول و دوم متفاوتی دارند. در مورد این موضوع تفکر کنید و و برای هر یک از دو هفته خود برنامه جداگانه ای تنظیم کنید. در پایان هفته، جمع ساعات مطالعه خودتان را در دفتر برنامه ریزی یادداشت کنید.

فقط ساعت مفید مطالعه را یادداشت نکنید بلکه کل ساعت مطالعه خود را ثبت کنید یعنی از زمانی که کتاب را باز کردید و مطالعه آغاز شد بنویسید تا آخرین لحظه زیرا زمانی که دچار پرش ذهنی می شوید نمی توانید زمان را ثبت کنید.

یک سوال متداول این است که چند ساعت بخوانم؟ ساعت مطالعه حد کمّی ندارد تا زمانی درس بخوانید که شاداب هستید.

کاظم قلم چی دفتر برنامه ریزی برخی از دانش آموزان را بررسی کرد، در این میان یکی از دانش آموزان از همین الان هم 59 ساعت درس می خواند. این دانش آموز تصمیمات کوتاه مدت خودش را هم یادداشت کرده بود و برخی قسمت های این بخش را قرمز کرده بود دلیل این کار این بود که از نظرش این قسمت را به اندازه کافی انجام نداده بود به چنین کارهایی بازی خلاقیت در زمین استراتژی می گوییم یعنی در عین حال که در مسیر حرکت می کنید می توانید خلاقیت و روش های خاص خودتان را داشته باشید.

موضوعات را پس از مدتی عوض کنید این کار دانشمندان است. دفتر برنامه ریزی را با مداد پرنکنید بلکه با خودکار و قاطعانه بنویسید.

صفحه 182 بسیار به شما کمک می کند که متوجه شوید آیا تعادل دارید یا نه؟

پر کردن دفتر برنامه ریزی دو فایده دارد:

v با این کار سعی می کنید بیشتر درس بخوانید. با خودتان رقابت می کنید و به بیشترین ساعت مطالعه خودتان می رسید.

v به تعادل در مطالعه تمام دروس می رسید. با پر کردن صفحه 182 این تعادل به مرور اتفاق می افتد.

دانش آموزان روحیه کمال طلب دارند و به جای این که بگویند می خواهم بهتر شوم می گویند بد هستم. این کار خوب نیست خودتان را اذیت نکنید و نقاط مثبت خودتان را باور کنید.

زحمت و تلاش و ادامه دادن. حتما ادامه دهید.

میعاد لقایی رتبه 1 منطقه 2 کنکور 93 از پدرش خواسته بود که او را کنترل کند. به او کمک کند که به موفقیت برسد. شما هم می توانید این کار را بکنید و از والدین خود بخواهید که زمان هایی که ناامید می شوید به شما تلنگر بزنندکه سریع به حالت عادی برگردید.

کتاب خودآموزی

نویسنده این کتاب شما هستید. شما در این کتاب موارد زیر را باید بنویسید.

v نکات مهم

v تبدیل یادگیری ناقص به کامل

پر کردن این کتاب به این توانایی بستگی دارد که شما بتوانید نکات مهم را تشخیص دهید. نکات مهم را گاه دیگران از جمله معلم و پشتیبان و ... به شما می گویند گاه خود شما تشخیص می دهید. شما تلاش کنید که خودتان این مهم ها را تشخیص دهید. و والدین به این نکته کمک کنند. پس شما همواره چه در مدرسه چه در سر جلسه ازمون یا هنگام مطالعه مهم ها را بنویسید.

و نکته مهم دیگر این است که اشتباه بخش ضروری از روند یادگیری است. یکی از دانش آموزان برتر به حدی از سوالاتی که اشتباه جواب می داده شاد می شد که از سوالات درست شاد نمی شد زیرا از اشتباهات خودش یاد می گرفت.

سوال متداول دیگر این است که یک بار بخوانم و خوب و کامل بخوانم یا چندین بار بخوانم؟ پاسخ این است که در هر بار مطالعه شما بخشی را یاد می گیرید و در اولین مطالعه شما کلیات را یاد می گیرید جزئیات را برای دفعات مطالعه بعدی قرار دهید. برای هر درس و مبحثی درخت دانش را در کتاب آبی رسم کرده ایم. شما نمی توانید در اولین مطالعه تا جزئیات این درخت پیش بیایید پس یک بار عمیق و خوب بخوانید و بعد چندین بار مرور کنید.

زمان ارزیابی آزمون هم بهتر است که طولانی باشد.

دانش آموزان سخت کوش ولی با پایه درسی متوسط، آزمون های تدریجی را خوب پاسخ می دهند ولی آزمون های جامع را خوب نمی دهند.

کتاب زرد عمومی

v در کتاب زرد عمومی شما با سبک سوالات کنکور سراسری آشنا می شوید.

v این کتاب مانع کم توجهی شما به دروس عمومی می شود.

v سبب تعادل بین اختصاصی و عمومی می شود .

v و این که از این کتاب یادمی گیرید.

v حجم کتاب های کانون مناسب است و این کتاب ها پرحجم نیستند. پس حتما به کتاب زرد عمومی در تابستان توجه کنید.

در ادامه از دانش آموزان خواسته شد که آن چه را که از جلسه استفاده کردند و تصمیم به اجرا دارند را بیان کنند.

جملات دانش آموزان و اولیا:

دانش آموز: سعی کنیم که اگر تنبلی کردیم ادامه پیدا نکند.

پدر یکی از دانش آموزان که تحصیلات دانشگاهی دارند بیان کردند که احساس می کنم از فرزندم بسیار فاصله دارم و تصمیم گرفتم بیشتر به گفتگو در زمینه های آموزشی بپردازم.

مادر یکی از دانش آموزان بیان کرد که تصمیم دارد فضای مطالعه را برای فرزندش بیشتر مهیا کنم.

مادر یک دانش آموز دیگر: من تصمیم گرفتم که دنبال تقلید نباشیم و از دخترم بخواهم نکته های دانش آموزان برتر که مناسب خود اوست را اجرا کند.

دانش آموز: من قبلا فکر می کردم که استفاده از دفتر برنامه ریزی وقت من را تلف می کند اما امروز به این نتیجه رسیدم که پر کردن دفتر برنامه ریزی وقت تلف کردن نیست.

پدر یکی از دانش آموزان: با کیفیت درس خواندن و مشاور خوب انتخاب کردن را یاد گرفتم و این که مشاوری انتخاب کنیم که که با برنامه های کانون هماهنگ باشد.

مادر یک دانش آموز دیگر که بازنشسته سازمان برنامه ریزی هستند: سخت ترین کار درست انجام دادن کاری است که همه می توانند آن را انجام دهند.

دانش آموز: از هر کسی یاد بگیرم.

دانش آموز دیگر: زمانی که درس نمی خواندم، مجموع ساعت مطالعه آن روز را صفر نمی نوشتم، ولی الان تصمیم گرفتم بنویسم و بعد از نوشتن سعی کنم زود به حالت عادی برگردم و دوباره درس بخوانم.

دانش آموز: کاری که همه انجام می دهند را من درست انجام دهم و کار عجیب و غریب انجام ندهم.
    تشکر شده توسط : Mohsen